Szerkesztő: Árendás Péter
Háziasszony: Tari Dorottya


Az „Ókútból friss víz” gondolata a 2017-es Táncháztalálkozón kezdődött Borbély Mihály és barátai koncertjével, majd azóta már többórás koncertsorozattal valósul meg, a Táncház Alapítvány rendezésében.
A közönség nyitottsága és érdeklődése megerősített bennünket abban, hogy a pódiumon helye van az archaikus népzenei, a klasszikus zenei, a világzenei és az etno-jazz felőli megközelítésnek egyaránt. Főként, ha olyan invenciózus alkotók és előadók adják az egésznapos sorozatot, akik koncertjeikkel képesek megteremteni az „itt és most” élményét. (Berán István)
14.15–14.45 Danajda népi énekműhely bemutatkozó koncertje (Baja)
Közreműködők: Csillagvirág Énekegyüttes, Danajda Énekegyüttes, Csalóka zenekar, Hirmann András, Juhász Gyula
Műsoron:
1. Csillagvirág Énekegyüttes: "Elvehetsz már feleségül..."- Rozsályi dallamok (km. Hirmann András cimbalmon és a Csalóka zkr.)
2. Bögi Emma: "Mojzes Kati nénié..."- Nagybaracskai népdalok
3. Égető Emese-Lex Orsolya: "...recseg-ropog a járom"-Türe (km. Csalóka zkr.)
4. Danajda Énekegyüttes: "Ha a szekér megráz engem..." Sükösdi cigány népdalok (tamburán kísér a Csalóka zkr.)
5. Ölveczky Emma: Mezőkölpényi népdalok (km. Hirmann András cimbalom és Juhász Gyula brácsa)
6. Danajda Énekegyüttes: "Kinek avval, mi baja?" Népdalok Kecsetkisfaludról (Hirmann András cimbalom és a Csalóka zkr.)
15.00–15.45 „Isaszegi népdalok elfeledett kéziratok nyomán”
Közreműködők: Samu Zoltán és zenekara, Bagyánszki Anna, Farkas Nóra, Hajdu Mária, Hrdina Villő, Samu Barnabás, Samu Boldizsár, Szilágyi Attila
A zenekar koncertjének forrásául azok a 110 évvel ezelőtti kéziratos kották szolgálnak, melyeket egy isaszegi tanítónő, Radó Gyuláné, született Kenesei Ilona – mint egy időkapszulát – helyezett el az akkori Nemzeti Múzeum gyűjteményébe, s amely most az újrafelfedezés örömét és a visszatanulás lehetőségét nyújtja hagyományőrző és népdalkedevelő csoportok számára. Az összeállítás különlegessége, hogy példát ad az „utolsó óra utáni” gyűjtésekre, a fellelt kincsek feldolgozására.
A koncerten hallható az Isaszegi Csatangoló Hagyományőrző Néptáncegyüttes támogatásával és Eto -Papp Beáta kutatása nyomán irányításával 2019- ben megjelent "Száll az ének szájról - szájra" (Népzene Isaszegről), valamit a 2024-ben megjelent "Csak a babám szeressen..." kiadványok legszebb dallamai.
16.00–16.45 „Lement a nap a szokott járásán” – Duna menti lakodalmas
Közreműködők: Borsodi Patyerek Orsolya, Csalóka zenekar, Juhász Gábor, Juhász Gyula, Miklós-Papp Zsuzsanna, Kisimre Szerda Anna, Savelin László
17.00–17.45 Kalotaszegi népzene a régi hegedű-brácsa-cselló bandák hangzása alapján
Közreműködők: Strapa zenekar: Antal Csanád (hegedű), Miklósi Hunor (hegedű), Bálint Zsombor (brácsa), Dénes Károly (cselló)
„Kalotaszegről újat mondani...” – nem kell és mi sem akarunk. Csupán újra el akarjuk ismételni azt, amit már tudunk, hogy ne merüljön feledésbe. Nincs szükség átértelmezni azt, amit már ismerünk, egyszerűen a régi történeteket meséljük el újra, hogy minél többen megismerhessék azt. Hozzánk ezek a történetek már csak felvételek útján jutottak el. Néha recseg, helyenként hamis, de mindig erőteljes, feszes muzsikát hallottunk, emlékeztetve azokra az időkre, amikor még hegedű-brácsa-cselló bandák uralták Kalotaszeg zenei tájképét. Ezt a régimódi, strapás hangzást igyekszünk megőrizni és megosztani. (Strapa zenekar)
Kattints ide a Strapa zenekar Facebook és Instagram oldalára.
18.00–18.45 „Eszténytől Bonchidáig” – Ocskay Rita és zenekara lemezbemutató koncertje
Közreműködők: Ocskay Rita (hegedű), Enyedi Ágnes (ének), Halmos Attila (ének, hegedű), Kerékgyártó Gergely (brácsa), Szabó Dániel (cimbalom), Lelkes András (nagybőgő)
Műsoron:
1. Eszténytől Bonchidáig – ritka- és sűrű magyar a Kis-Szamos melléke öt prímásától
2. Amerre én járok – Járdányi Pál kidei gyűjtéséből – 1941
3. Lozsárd völgyi román pár
4. Lozsárd völgyi magyar lakodalom
Eszténytől Bonchidáig – a Kis-Szamos melléke ismeretlen zenéje
A Bonchidától Bonchidáig (2018) albumunk folytatásaként ezúttal a Kis-Szamos melléke környező falvainak zenéjéből válogattam, Kide, Doboka, Kendilóna, Válaszút, Bonchida és Esztény kevésbé ismert zenészeitől: Kolozsi Gavris, Petrusán László, Sztojka József ’Vak Náni’, Kolbász Béla és Csoma Ferenc muzsikáiból. Magyar és román anyagból is.
Őket hallgatva megtapasztalhatjuk, hogy a mezőségivel ellentétben, a kifinomult, apró díszítőelemekkel felaggatott, inkább kalotaszegies, ám attól mégis elkülönült hangzásvilág egy teljesen önálló kistáj sajátja. A Kis-Szamos melléke önálló dialektussal rendelkezik.
Esztényi Csoma Ferenc, Lozsárd-völgye híres prímása áll koncertünk középpontjában, aki Alsósőtőkön, Szalontai Jánostól tanult hegedülni és korának legjobb muzsikusának számított a környéken. Járdányi Pál írta róla: „…Több zenész banda működik a környéken. Leghíresebb és legjobb Csoma Ferenc esztényi magyar földműves együttese; őt hívják legtöbbször…”.
Válogatásunkban az énekes és hangszeres gyűjtések Kocsis Lajostól, Járdányi Páltól, Demény Piroskától, Almási Istvántól, Könczei Ádámtól és Kallós Zoltántól valók, melyekből az énekeket Enyedi Ágnes válogatta. A koncert igazi zenei csemegének ígérkezik.
Az albumról még több infó: ocskayrita.hu
Mindenkit szeretettel várunk!
Ocskay Rita és zenekara